неділя, 25 січня 2015 р.

Неділя про Закхея

Цього року вперше під час читання євангелія якось усвідомив що ніколи по-справжньому не думав про цей уривок. Історія досить банальна і виглядає не унікальною, якщо не звертати уваги на детальки: начальник митниці (ха-ха), малий зростом (=вредний) з цікавості побачити Христа лізе на смоковницю, Христос його бачить, йде до нього в дім, там він розкаюється і роздає купу грошей бідним і скривдженим. 
У більшості коментарів, в тому числі і святоотцівських Закхея представлено таким собі грішником, який раптом навернувся, побачивши Христа.
Але ...
Ім'я "Закхей" означає "чистий, гідний". Окрім того, він шукає Христа, хоче Його бачити, прмймає Його радо, настільки, що готовий віддати за це багато грошей. Цікавим є його формулювання "якщо я кого і скривдив", тобто він не свідомий того, що міг когось скривдити, але, якщо таке сталося, він готовий поступити відповідно до Закону - віддати вчетверо!
Вартує глянути на цей уривок зовсім з іншого боку.
Христос навмисне вибирає Закхея, щоб вказати нам кілька важливих речей:
а) не кожен митник автоматично - крадій! Навіть якщо він начальник митарів, він може бути Закхеєм - чистою і гідною людиною.
б) не кожен багатій обов'язково пропаща людина. Якщо хтось багатий шукає "бачити Христа" і, доклавши зусиль до бачення,  сподобився прийняти Господа в своїй оселі, такий може прозріти і щодо того, як користати з багатств.
в) грішник в очах релігійних лідерів не завжди є грішником в очах Божих. В Його очах кожен є передусім можливістю Його спасительного явління.

Немає коментарів:

Дописати коментар